Aktualności
Bezpieczne stanowiska pracy, czyli dlaczego warto postawić na VDI w Twojej organizacji
Dowiedz się, co zyskasz wykorzystując standardy profesjonalnego data center w odniesieniu do każdego stanowiska pracy.
VDI (Virtual Desktop Infrastructure) to infrastruktura wirtualnych pulpitów, która umożliwia użytkownikom bezpieczny dostęp do środowiska pracy z dowolnego urządzenia i miejsca. Pulpity są uruchamiane na serwerach w centrum danych i dostarczane do użytkowników za pośrednictwem sieci.
Poznaj różnicę między VDI a systemem zainstalowanym na komputerze
- Lokalizacja
VDI: Pulpity wirtualne są przechowywane i uruchamiane na serwerach w centrum danych. Oznacza to większe bezpieczeństwo danych, możliwość automatycznego backupu, kontrolowany dostęp, odporność na awarię, ciągłość działania, łatwiejsze zarządzanie i skalowanie oraz standaryzację rozwiązania.
Komputer Osobisty: System operacyjny i aplikacje są zainstalowane lokalnie na urządzeniu użytkownika, które jest podatne na fizyczne zniszczenie lub kradzież (wraz z danymi). Konieczne jest zabezpieczenie każdego urządzenia indywidualnie, co oznacza większy koszt dla organizacji.
- Bezpieczeństwo
VDI: Dane i aplikacje są przechowywane w bezpiecznym centrum danych.
Komputer Osobisty: Dane i aplikacje są przechowywane lokalnie na urządzeniu użytkownika, co może zwiększać ryzyko kradzieży lub włamania.
- Zarządzanie
VDI: Centralne zarządzanie pulpitami wirtualnymi z poziomu konsoli administracyjnej.
Komputer Osobisty: Zarządzanie systemem odbywa się na każdym urządzeniu z osobna.
- Aktualizacje
VDI: Aktualizacje oprogramowania i systemu operacyjnego wykonywane mogą być w sposób zarządzany z zachowaniem najwyższych standardów tj. Planowanie, Testowanie, Wdrożenie i Monitorowanie.
Komputer Osobisty: Aktualizacje oprogramowania i systemu operacyjnego muszą być instalowane na każdym urządzeniu z osobna.
- Dostęp
VDI: Dostęp do pulpitów wirtualnych możliwy jest z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu.
Komputer Osobisty: Dostęp do systemu ograniczony jest do urządzenia, na którym jest zainstalowany.
- Aplikacje
VDI: Indywidualne aplikacje. Dzięki RemoteApp możesz publikować poszczególne aplikacje zamiast pełnych pulpitów. To oznacza, że użytkownicy mogą korzystać tylko z tych aplikacji, których potrzebują, bez konieczności uruchamiania całego pulpitu wirtualnego.
Komputer Osobisty: Dostęp do całego systemu
Dlaczego warto zastosować VDI w oparciu o Azure Stack HCI
VDI na Azure Stack HCI to elastyczność, szybkość i stabilność usług chmurowych, z których możesz korzystać we własnym data center. Dzięki wirtualizacji zasobów oraz automatyzacji, pozwala na szybkie odzyskanie krytycznych systemów w przypadku lokalnej awarii w zapasowym środowisku chmurowym. Oferuje dostęp do tego, co najlepsze w chmurze publicznej Azure bez konieczności kosztownej i żmudnej migracji systemów czy zatrudniania wyspecjalizowanych pracowników.
Co zyskujesz
Bezpieczeństwo – krytyczne aplikacje i dane zostają przeniesione z urządzeń końcowych użytkowników do centralnego centrum przetwarzania danych, gdzie są bezpieczniejsze. Główne korzyści ze współpracy z globalnym dostawcą rozwiązania to:
- weryfikacja i zabezpieczenie tożsamości
- kontrola dostępu z wykorzystaniem Dostępu Warunkowego
- kontrola zgodności z wymaganiami przedsiębiorstwa lub regulacjamiregularne aktualizacjeszyfrowanie danych w locie jak również w spoczynku
- deduplikacja oraz ciągłe monitorowanie bezpieczeństwa i ochrona przed złośliwym oprogramowaniem lub podatnościami.
Dane przechowywane lokalnie w serwerowni – lokalna infrastruktura maksymalnie uproszczona i łatwa w zarządzaniu oraz utrzymaniu. Twoje dane nie opuszczają Twojej serwerowni, co ogranicza możliwość wycieku informacji czy kradzieży.
Elastyczność – możesz dostosować rozwiązanie do swoich potrzeb, umieszczając session host najbliżej lokalizacji użytkownika.
Mobilność – użytkownicy mogą korzystać ze swoich desktopów i aplikacji z dowolnego urządzenia, uwzględniając również domowe komputery, smartfony czy tablety.
Najlepsza wydajność dzięki RDP Shortpath – dzięki tej technologii użytkownicy mogą korzystać z pulpitu w czasie rzeczywistym, bez opóźnień.
Uruchamianie starszych systemów i aplikacji – AVD na Azure Stack HCI umożliwia uruchamianie starszych systemów operacyjnych i aplikacji na nowoczesnych maszynach. Dzięki temu organizacje mogą zachować kompatybilność z istniejącymi rozwiązaniami, unikając konieczności migracji lub zmiany infrastruktury.
Zarządzanie i optymalizacja kosztów operacyjnych (OpEX) – usprawnienie i automatyzacja procesu przygotowywania, udostępniania i zarządzania desktopami wirtualnymi w porównaniu z zarządzaniem klasyczną flotą komputerów stacjonarnych.
Oszczędność energii – terminale dostępowe zużywają znacznie mniej energii elektrycznej niż komputery PC czy laptopy.
Skuteczny i szybki onboarding – nowy desktop wirtualny dla użytkownika może zostać utworzony nawet w ciągu pojedynczych minut. Standardowe problemy związane z fizycznym sprzętem, które występują podczas użytkowania komputerów i laptopów nie dotyczą wirtualnych desktopów.
Wdrożenie wirtualnych pulpitów w organizacji umożliwia nie tylko efektywną implementację programu pracy zdalnej, ale też łatwiejsze zarządzanie w skali firmy i lepsze zabezpieczenie danych. Organizacje, które zdecydują się na wprowadzenie rozwiązania VDI dla pracowników, zaoszczędzą na kosztach zakupu urządzeń końcowych, ich działy IT są mniej obciążone, a użytkownicy zyskują łatwiejszy dostęp do aplikacji z dowolnego miejsca.
Dlaczego z nami
Jesteśmy jednym z czołowych polskich integratorów IT od lat cieszącym się zaufaniem Klientów i Partnerów. Mamy wieloletnie doświadczenie w doradzaniu, projektowaniu oraz wdrażaniu VDI opartych na rozwiązaniach różnych dostawców.
Jesteśmy gotowi pomóc Ci w zaplanowaniu oraz wdrożeniu systemu wirtualnych pulpitów, dostosowując go do Twoich potrzeb. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak VDI może zrewolucjonizować Twoją firmę: ck.ms@i-s.com.pl