Cloud

Wideo przewodnik po Integrated Computing Standard – odcinek 2

Odcinek 2. Tworzenie sieci wirtualnej

W tym odcinku pokażemy, jak utworzyć wirtualną sieć, niezbędną dla komunikacji maszyn wirtualnych między sobą i z internetem.


W tym odcinku pierwszy raz pojawia się nazwa „Edge” oznaczająca wirtualny router brzegowy. Każde środowisko klienckie posiada taki router i dzięki niemu może łączyć się z internetem. Edge, podobnie jak maszyny wirtualne, przypisany jest do Wirtualnego Data Center (vDC) – zazwyczaj do tego, które zawiera „FLAT” w nazwie. Chcemy utworzyć sieć wirtualną w tym samym vDC, żeby móc w przyszłości wykorzystać ją do komunikacji z internetem. Po przejściu do vDC zweryfikujemy czy rzeczywiście zawiera ono router brzegowy klikając na „Edges”.

Aby utworzyć sieć, przechodzimy do części „Networks” i wciskamy „Add”. Jak wspomniano wcześniej, chcemy mieć możliwość komunikacji z internetem – wybieramy więc typ „Routed”. Poza nazwą sieci, musimy również nadać jej „Gateway CIDR”, np. „10.0.0.1/24”. Ta wartość łączy w sobie dwa ustawienia: jaki zakres adresacji IP będzie dopuszczalny w tej sieci (tzw. podsieć, tu: 10.0.0.0/24) oraz adres IP bramy domyślnej (tu: 10.0.0.1). Należy również zaznaczyć „Shared”.

W kolejnym kroku pozostaje jeszcze wybrać Edge, z którym połączona ma być sieć – wybór nie powinien przysporzyć większego problemu, ponieważ typowo w danym środowisku jest dostępny tylko jeden router brzegowy.

Jest jeszcze opcja skonfigurowania „IP Static Pools” i serwera DNS – ale nie jest to konieczne, w kolejnych odcinkach zobaczymy jak skonfigurować inny sposób przydziału adresów.

Po wypełnieniu formularza nowo utworzona sieć pojawi się na liście.

W kolejnym odcinku podłączymy sieć do maszyny wirtualnej i zadbamy o przydział prywatnego adres IP. Jest to potrzebne, aby w kolejnych krokach uzyskać połączenie z internetem.

Aby dowiedzieć się więcej o usłudze, zajrzyj tutaj


Więcej na ten temat

Po co Klientowi SLA czyli czym kierować się przy wyborze dostawcy chmury

Zachęcamy do lektury artykułu Jerzego Jasiurkowskiego, Architekta IT Integrated Solutions, który krok po kroku opisuje kluczowe punkty jakimi firmy powinny się kierować przy wyborze dostawcy rozwiązania chmurowego.

Czytaj więcej

Infrastruktura hiperkonwergentna – Twój czas, Twoje pieniądze

Zastosowanie infrastruktury hiperkonwergentnej oznacza uproszczenie firmowej architektury IT, większą jej elastyczność, rozsądne rozłożenie w czasie ewentualnych kosztów rozbudowy i znacznie większą odporność na awarię.

Czytaj więcej

Wideo przewodnik po Integrated Computing Standard – odcinek 14

W tym odcinku pokażemy, jak skorzystać z automatycznej kopii zapasowej, poprzez przypisanie odpowiedniej polityki do maszyny wirtualnej. Zobaczymy również jak samemu wywołać tworzenie takiej kopii – tzw. Ad Hoc Backup.

Czytaj więcej

Szukasz podobnych rozwiązań dla swojej organizacji?

© Integrated Solutions sp. z o.o.