Cloud

Wideo Przewodnik po Integrated Computing Standard – odcinek 3

Odcinek 3. Przydział adresów IP (DHCP) i podłączanie sieci do maszyny wirtualnej

W tym odcinku pokażemy, jak podłączyć sieć do maszyny wirtualnej i skonfigurować automatyczny przydział prywatnych adresów IP w tej sieci za pomocą protokołu DHCP. Potrzebna nam będzie maszyna wirtualna (odcinek 1) i sieć wirtualna (odcinek 2).

Aby skonfigurować przydział adresów, należy przejść do vDC zawierającego router brzegowy Edge. Po wejściu do Wirtualnego Data Center otwieramy „Edges”, zaznaczamy router (typowo jest tylko jeden – udostępniający łączność z internetem) i wciskamy „Services”.
W zakładce DHCP definiujemy nową pulę adresów. Podajemy więc zakres adresów (najlepiej nie używać wszystkich dostępnych adresów w podsieci i wpisać np. 10.0.0.100-10.0.0.199) oraz bramę domyślną i maskę podsieci zdefiniowane przy tworzeniu sieci. Przykładowo, jeśli sieć ma ustawiony „Gateway CIDR” na 10.0.0.1/24, to jako bramę ustawiamy adres 10.0.0.1, a jako maskę podajemy 255.255.255.0.

Należy również podać adresy serwerów DNS. Jeśli w danej sieci ma być dostępna komunikacja z internetem, można użyć dowolnych dostępnych publicznych serwerów w zależności od preferencji. Rekomendowane jest jednak użycie serwerów DNS Orange, których adresy znajdziesz tutaj: https://cert.orange.pl/warto-wiedziec/serwery-dns-orange-polska.

Po zdefiniowaniu puli adresów, należy uruchomić serwer DHCP zaznaczając „DHCP Service Status” i zapisać zmiany.

Aby podłączyć sieć do maszyny wirtualnej należy otworzyć szczegóły („Details”) danej maszyny i przejść do części „Hardware”. Tutaj w części „NICs” (czyli Network Interface Cards) zaznaczamy, że połączenie jest aktywne („Connected”), wybieramy sieć i tryb przydziału adresów czyli w tym wypadku DHCP. Po zapisaniu zmian i odświeżeniu strony, kiedy maszyna pobierze adres, jego wartość będzie widoczna w polu „IP Address”.

Przydzielony adres można również sprawdzić przez Web Console. Dla systemów Linux wykorzystamy do tego polecenie: ip a

W kolejnym odcinku skonfigurujemy usługi Firewall i NAT, aby uzyskać połączenie z internetem. Warto również pamiętać, że opisany powyżej sposób przydziału adresów nie gwarantuje ich niezmienności. W pewnych sytuacjach adres danej maszyny wirtualnej może ulec zmianie. Kiedy stanowi to problem i jak temu zaradzić – o tym również w kolejnych odcinkach.

Więcej informacji o usłudze znajdziesz na: integratedsolutions.pl/oferta/cloud/chmury-is
lub www.orange.pl/duze-firmy/integrated-computing

Więcej na ten temat

Po co Klientowi SLA czyli czym kierować się przy wyborze dostawcy chmury

Zachęcamy do lektury artykułu Jerzego Jasiurkowskiego, Architekta IT Integrated Solutions, który krok po kroku opisuje kluczowe punkty jakimi firmy powinny się kierować przy wyborze dostawcy rozwiązania chmurowego.

Czytaj więcej

Infrastruktura hiperkonwergentna – Twój czas, Twoje pieniądze

Zastosowanie infrastruktury hiperkonwergentnej oznacza uproszczenie firmowej architektury IT, większą jej elastyczność, rozsądne rozłożenie w czasie ewentualnych kosztów rozbudowy i znacznie większą odporność na awarię.

Czytaj więcej

Wideo przewodnik po Integrated Computing Standard – odcinek 14

W tym odcinku pokażemy, jak skorzystać z automatycznej kopii zapasowej, poprzez przypisanie odpowiedniej polityki do maszyny wirtualnej. Zobaczymy również jak samemu wywołać tworzenie takiej kopii – tzw. Ad Hoc Backup.

Czytaj więcej

Szukasz podobnych rozwiązań dla swojej organizacji?

© Integrated Solutions sp. z o.o.