Cloud
Wideo przewodnik po Integrated Computing Standard – odcinek 5
Odcinek 5. Przydział statycznych adresów IP (DHCP)
W tym odcinku pokażemy, jak skonfigurować mechanizm DHCP, aby przydzielał danej maszynie wirtualnej zawsze taki sam (statyczny) prywatny adres IP.
Potrzebna nam będzie maszyna wirtualna podłączona do sieci (odc. 1, 2 i 3). Statyczny przydział adresów IP daje nam pewność, że adres danej maszyny wirtualnej nie zmieni się, nawet jeśli pozostanie ona wyłączona przez dłuższy czas. Mechanizm „DCHP bindings” jest jednym ze sposobów na osiągnięcie takiego statycznego przydziału.
Pierwszym krokiem jest skopiowanie adresu MAC wirtualnej karty sieciowej. Znajdziesz go w szczegółach maszyny wirtualnej – w części Hardware, w tabeli NICs.
Aby skonfigurować DHCP, przechodzimy do konfiguracji usług routera Edge (Services) – a następnie przechodzimy do zakładki DHCP. W jej ramach należy przejść do „Bindings”. Tutaj, wciskając przycisk „+” definiujemy statyczny adres dla danej maszyny. W formularzu podajemy:
- Adres MAC (skopiowany wcześniej)
- Nazwę dla wpisu (dowolną)
- Adres IP, który chcemy przydzielić maszynie
- Maskę podsieci (zdefiniowana przy tworzeniu sieci, typowo 255.255.255.0)
- Adresy serwerów DNS – primary i secondary
- Bramę domyślną (zdefiniowana przy tworzeniu sieci).
Wybierając adres IP dla maszyny warto pamiętać o dwóch warunkach: adres musi mieścić się w podsieci zdefiniowanej dla danej sieci wirtualnej (czyli np. zaczynać się od 10.0.0.) i nie może należeć do puli adresów IP przydzielanych dynamicznie (co skonfigurowaliśmy w odc. 3).
Jeśli chodzi o serwery DNS, rekomendowane jest użycie publicznych serwerów Orange, których adresy znajdziesz tutaj: https://cert.orange.pl/warto-wiedziec/serwery-dns-orange-polska
Po dodaniu wpisu w „Bindings” i zapisaniu zmiany, warto spojrzeć na „Pools”. To miejsce służy do konfiguracji dynamicznego przydziału adresów, ale zawiera też przełącznik „DHCP Service Status”. Ta opcja musi być włączona, również jeśli wykorzystujemy DHCP wyłącznie dla statycznego przydziału.
Jeśli maszyna miała już wcześniej przydzielony inny adres (na przykład za pomocą dynamicznego przydziału DHCP, pokazanego w odc. 3), należy wymusić jego ponowne pobranie. Najprostszym sposobem na to jest ponowne uruchomienie systemu.
Polecenia użyte w konsoli maszyny wirtualnej w tym odcinku to:
reboot
ip a
W kolejnym odcinku zobaczymy, jak udostępnić w internecie usługi z maszyny wirtualnej, na przykładzie zdalnego terminala SSH.
Więcej informacji o usłudze znajdziesz na: https://integratedsolutions.pl/oferta/cloud/chmury-is/