CASE STUDY - Networking & Communication - Transport i logistyka

Skalowalna i niezawodna sieć korporacyjna dzięki rozwiązaniom Orange i Integrated Solutions

O Kliencie

VAN group jest firmą świadczącą szeroki zakres usług logistycznych, poczynając od transportu krajowego i międzynarodowego poprzez usługi magazynowe, brokerskie, aż po usługi celne. Firma rozpoczęła działalność w roku 1989 i na przestrzeni lat przekształciła się z lokalnie działającej firmy, w grupę transportową o europejskim zasięgu.Atutem firmy jest nie tylko rozbudowana sieć oddziałów ale również wielkość i zróżnicowanie taboru. Cała flota zarządzana jest jednym spójnym systemem IT, dzięki któremu spedytorzy mają dostęp do wszystkich pojazdów jednocześnie.

Problemy

przestarzała, niejednorodna sieć korporacyjna z ograniczoną wzajemną widocznością oddziałów,ograniczone możliwości rozwoju infrastruktury, która przestała nadążać za rozwijającym się biznesem,trudne zarządzanie telefonami stacjonarnymi,brak możliwości planowania kosztów rozbudowy IT.

Wyzwanie

Wdrożenie jednorodnej bezpiecznej sieci korporacyjnej we wszystkich oddziałach na terenie całego kraju, niezależnie od dostępnego w danym miejscu łącza do transmisji danych.

Rozwiązanie

Dzięki długoletniej współpracy z Orange i Integrated Solutions grupa VAN dysponuje we wszystkich oddziałach niezawodną siecią, w skład której wchodzą 33 usługi światłowodowe. W warszawskiej centrali zainstalowano Biznesowy VPN do obsługi autorskich aplikacji i poczty o prędkości 140 Mb/s, oraz dostęp do internetu o prędkości 170 Mb/s. Obie usługi mają 40 Mb/s backupu, zaś w pozostałych oddziałach podstawowa prędkość to co najmniej 10 Mb/s.

Orange Polska i Integrated Solutions wykonały także audyt sieci LAN we wszystkich lokalizacjach. Zintegrowana sieć korporacyjna umożliwiła również ujednolicenie telefonii stacjonarnej. Orange Polska wraz z Integrated Solutions wdrożyły telefonię IP opartą o technologie Cisco (UCaaS – Unified Communications as a Service). Dzięki uruchomieniu jednego, centralnie zarządzanego systemu telefonicznego przenosiny biura czy dodanie kolejnej linii stały się banalnie proste i możliwe stało się uruchomienie zaawansowanych usług telefonicznych, takich jak automatyczne przekierowania połączeń wewnątrz grupy.

Proces implementacji

W ramach projektu w grupie VAN wdrożono kompleksowe rozwiązanie teleinformatyczne, od audytu poprzez projekt i wdrożenie aż po utrzymanie, na które składa się m.in.: 

  • modernizacja sieci WAN opartej o technologię MPLS
  • telefonia IP, audyt i modernizacja sieci lokalnych LAN
  • system Unified-Communications-as-a-Service.

Korzyści biznesowe

• Poprawa bezpieczeństwa sieci i pewność komunikacji
• Jeden podmiot odpowiedzialny za całość usług komunikacyjnych
• Uporządkowanie infrastruktury
• Łatwiejsze zarządzanie siecią
• Pełna przewidywalność kosztów, również w przypadku rozbudowy sieci
• Większa skalowalność i mobilność

„O modernizacji naszej sieci WAN i wprowadzeniu rozwiązania typu IP VPN myśleliśmy już od 2005 roku. Orange Polska i Integrated Solutions zaproponowały rozwiązanie na tyle skalowalne, że dawało duży zapas by zabezpieczyć nasze potrzeby nie tylko dziś, ale i w przyszłości. Można je, w razie potrzeb, bardzo szybko rozbudowywać , a także przenosić usługi telefonii IP (wraz z numeracją) i transmisji danych do innej lokalizacji. W razie konieczności zmiany lokalizacji biura, telefon ze starym numerem czeka na pracowników w nowym miejscu. W dalszej perspektywie rozważamy kolejne pola współpracy z Orange i IS, w tym skorzystanie z usług łódzkiego data center, które oprócz doskonałego zaplecza technicznego posiada wykwalifikowaną kadrę i imponujące systemy bezpieczeństwa.”

Adam Kasperowicz – CIO w VAN group

Chcesz się dowiedzieć więcej? Pobierz PDF.

Gotowy na cyfrową transformację swojej organizacji?

© Integrated Solutions sp. z o.o.